ترسیم منحنی spline در Sketch کتیا

ترسیم منحنی spline در Sketch کتیا – در این مبحث آموزش کتیا ، نحوه ترسیم یک منحنی spline را در نقشه کشی با catia مرور می کنیم.

۱ . روی دستور spline از جعبه ابزار profile کلیک نمایید.

دستور spline از جعبه ابزار profile

جعبه ابزار profile

۲ . با چند کلیک روی صفحه می توان منحنی مطابق شکل را ایجاد کرد. (همچنین می توان در کادرهای باز شده در جعبه ابزار sketch tools مقادیر H و V را به عنوان مختصات هر نقطه وارد کرده تا منحنی ترسیمی از آن نقاط control points عبور کند.)

ترسیم منحنی در محیط اسکچر

۳ . برای پایان دادن به ترسیم منحنی کافی است که روی صفحه دابل کلیک کنید یا مجدد روی آیکون spline کلیک نمایید تا دستور غیر فعال و خارج شود. (یک روش دیگر برای بستن دستور این است که روی صفحه نقشه کشی کلیک راست کرده و close spline را انتخاب کنید.)

ویرایش نقاط منحنی control points :

۱ . روی نقطه ای از نقاط منحنی دابل کلیک کنید تا پنجره ای برای ویرایش آن باز شود.

ویرایش نقاط منحنی control points

۲ . مقادیر H و V نقطعه را می توانید به عنوان مختصات کارتزین cartesian یا مختصات قطبی polar تغییر دهید.

۳ . با فعال کردن گزینه tangency منحنی عبوری از آن نقطه در آن نقطه به صورت مماس tangent نسبت به خط فرضی عبوری از نقطه قرار می گیرد و اگر روی reverse tangent در پنجره (یا روی فلش نارنجی رنگ در صفحه) کلیک کنیم جهت مماس شدن عوض می شود.

حال سوالی که پیش می آید این است که این tangency چه کاربردی دارد؟ گاهی اوقات ما نیاز داریم که یک منحنی را نسبت خط افق یا عمود یا هر خط دلخواهی مماس کنیم که با فعال کردن این گزینه به سرعت می توان قید مماس بودن را اعمال کرد.

در ضمن با فعال کردن curvature radius می توان به خوبی شعاع انحنای عبوری از آن نقطه را کنترل کرد (بر فرض مثال عدد درون این کادر را تغییر دهید و تغییرات را در منحنی مشاهده کنید که چقدر راحت می توان انحنا را تحت کنترل درآورد.

ترسیم منحنی spline در Sketch کتیا

در نهایت رو Ok کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی

مطالعه بیشتر ⇐ ویرایش منحنی spline در محیط اسکچ catia

آموزش بیشتر ⇐ طراحی سه بعدی ، طراحی صنعتی ، اسکنر سه بعدی

آپانوس تولید کننده مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا مقدماتی ، پیشرفته ، طراحی سطوح ، ابر نقاط ، ورق کاری ، تحلیل المان محدود ، طراحی قالب ، ماشینکاری ، طراحی بدنه ، رندرینگ حرفه ای ، انیمیشن سازی حرکتی و … به صورت کاملا کاربردی ، مثال محور و خودآموز است. جهت مشاهده نمونه فیلم ها و توضیحات آن به صفحه فیلم های آموزش کتیا مراجعه و یا با مدیر سایت تماس بگیرید.
مهندس مکانیک – مجتبی محمدنیا : ۰۹۳۵۵۶۵۲۲۹۱

اگه این آموزشو پسندیدی برای دوستاتم بفرست :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست