ایجاد پروفایل profile در محیط اسکچ کتیا

ایجاد پروفایل profile در محیط اسکچ کتیا – در این مبحث آموزشی از سری مجموعه آموزش کتیا قصد داریم که نحوه ترسیم یک پروفایل بسته یا باز و نکات مربوط به آن را در محیط sketch کتیا آموزش دهیم.

دستور پروفایل یک دستور بسیار کاربردی در محیط اسکچ است که با آن در یک مرحله می توان نقشه هایی با چندین خط و قوس  و … ترسیم نمود.

۱ . روی دستور profile کلیک کنید. (اولین دستور از جعبه ابزار profile) دستور profile

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، جعبه ابزار sketch tools گسترده شده و سه آپشن به آن اضافه می شود.

 جعبه ابزار sketch tools گسترده شده

این سه آپشن از چپ به راست عبارتند از :

Line

Tangent arc

Three point arc

۲ . بعد از کلیک کردن روی دستور می بینیم که در sketch tools اولین آپشن یعنی ایجاد Line به صورت پیش فرض فعال است و حال باید اولین نقطه را برای ترسیم line در صفحه ایجاد کرد، یا با کلیک کردن روی صفحه اولین point را ایجاد کنید و یا با تایپ مقادیر H و V (مختصات طولی و عرضی) در کادر جعبه ابزار sketch tools

۳ . به ترتیب مرحله قبل اینبار دومین نقطه را بوجود می آوریم تا خط بوجود آید. (مطابق شکل زیر برای ایجاد نقطه دوم دو کادر دیگر به انتهای sketch tools اضافه می شود یکه یکی L به معنی طول خط و دیگری A به معنی زاویه خط ترسیمی است که می توان به آنها مقدار داد)

sketch tools اضافه می شود یکه یکی L به معنی طول خط و دیگری A به معنی زاویه خط ترسیمی

چنانچه اعداد درون کادر را مطابق شکل های بالا وارد کنیم ، خط زیر ترسیم می شود.

ترسیم خط در محیط اسکچ

۴ . این بار آپشن Tangent arc را کلیک کنید.

با حرکت دادن موس میبینیم که یک قطاع دایره که همواره بر خط قبلی مماس است پدیدار شده و با کلیک روی نقطه ای از صفحه اسکچ ، قطاع دایره مماس بر خط بوجود می آید.

 آپشن Tangent arc

۵ . در ادامه قوس دایره ، یک خط دیگر نیز با کلیک کردن روی صفحه یا با مقدار دهی به کادرهای sketch tools ایجاد کنید.

۶ . بر روی آپشن بعدی یعنی three point arc کلیک کنید.

three point arc به معنی ایجاد قوس توسط سه نقطه است. نقطه اول که همان نقطه انتهایی خط قبلی است، نقطه دوم را با کلیک رو صفحه ایجاد کنید و نقطه ابتدایی خط اول را به عنوان نقطه سوم انتخاب کنید (دقت کنید که با قرار گرفتن اشاره گر موس روی اولین نقطه یک دایره آبی توپر در کنار اشاره گر ظاهر می شود) تا پروفایل بسته شود.

ایجاد پروفایل profile در محیط اسکچ کتیا

نکته : اگر با دستور پروفایل یک شکل بسته (مانند شکل بالا) ترسیم کنید، دستور پروفایل خود به خود تمام می شود و اگر بخواهیم پروفایل دیگری ترسیم کنیم باید مجدد روی دستور profile کلیک کنیم و اگر یک شکل باز بخواهیم ترسیم کنیم کافی است روی آیکون profile کلیک یا با دابل کلیک روی صفحه از دستور خارج شویم.

آموزش بیشتر ⇐ طراحی قالب در کتیا ، ابر نقاط ، آموزش نصب کتیا

مطلب پیشنهادی

آپانوس تولید کننده مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا مقدماتی ، پیشرفته ، طراحی سطوح ، ابر نقاط ، ورق کاری ، تحلیل المان محدود ، طراحی قالب ، ماشینکاری ، طراحی بدنه ، رندرینگ حرفه ای ، انیمیشن سازی حرکتی و … به صورت کاملا کاربردی ، مثال محور و خودآموز است. جهت مشاهده نمونه فیلم ها و توضیحات آن به صفحه فیلم های آموزش کتیا مراجعه و یا با مدیر سایت تماس بگیرید.
مهندس مکانیک – مجتبی محمدنیا : ۰۹۳۵۵۶۵۲۲۹۱

اگه این آموزشو پسندیدی برای دوستاتم بفرست :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست