تفاوت کتیا با اتوکد

تفاوت کتیا با اتوکد ( Catia vs Autocad )

در این مطلب آموزشی تفاوت های کتیا با اتوکد بصورت مختصر و مفید بیان می شود. نرم‌ افزار اتوکد در سال ۱۹۸۲ توسط شرکت آمریکایی Autodesk و کتیا توسط شرکت فرانسوی Dassault Systems ساخته شده است.در سالهای گذشته در ایران بدلیل عدم وجود دستگاههای CNC با قابلیت جی کدگیری و ساخت قطعات امکانات نرم افزاری طراحی سه بعدی نیز محدود بود و نرم افزارهای متنوعی در بازار وجود نداشت.یکی از نرم افزارهای طراحی محدودی که در بازار داخل وجود داشت نرم افزار اتوکد بود که بیشتر قابلیت طراحی دوبعدی داشت که در ادامه بطور مختصر و مفید آن را معرفی می کنیم.

در ابتدا اتوکد به منظور تهیه نقشه های دو بعدی و معماری تولید و استفاده شد.

اتوکد

مبنای طراحی نرم افزار اتوکد ایجاد سرعت بالا در تهیه نقشه های دو بعدی با جزئیات دقیق بود.بدلیل سرعت و سهولت بالا هم اکنون از اتوکد برای تهیه نقشه های فاز دو معماری و ساختمان استفاده می شود.

به مرور زمان قابلیت های سه بعدی نیز به این نرم‌ افزار افزوده شد اما آنچنان قابلیت های طراحی سه بعدی پیشرفته ای در آن وجود ندارد که بتوان آن را قابل رقابت با نرم افزارهای مخصوص طراحی سه بعدی و تولید مانند کتیا دانست.

به مرور زمان شرکت Autodesk برای رفع مشکل عدم توانایی خوب در طراحی و مونتاژ قطعات سه بعدی ، نرم افزارهای دیگری را نظیر Inventor و Revit , Mechanical desktop را تولید کرد تا بتواند در زمینه طراحی سه بعدی و مونتاژ و تولید نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.در شکل زیر تعدادی از گروه های مختلف نرم افزاری را مشاهده می کنید که شرکت اتودسک به مرور زمان آنها را طراحی و توسعه داد.

نرم افزارهای شرکت Autodesk

نرم افزار کتیا در سال ۱۹۸۱ توسط شرکت داسو (Dassault System) فرانسه و IBM امریکا تولید شد.کتیا از اول با دیدگاهی وسیع طراحی شده بود و فقط به کمی زمان نیاز داشت توسعه پیدا کند تا به سطح بالا و جامع کنونی برسد.کتیا نرم افزاری بسیار قدرتمند است که به تنهایی توانایی طراحی ، تحلیل و ساخت قطعات را دارد.

تعدادی از زمینه های مختلف صنعتی که نرم افزار کتیا در آنها بطور وسیع استفاده می شود در شکل زیر نمایش داده شده است.

کاربرد نرم افزار کتیا

کتیا بدلیل دارا بودن حدود ۱۰۰ محیط متنوع کاری که تخصصی تر در صنعت مورد نظر متمرکز می شود بخوبی در سطح جهان مطرح شد طوری که بدلیل جامع بودن و قدرتمند بودن کتیا ، شرکت های بزرگی نظیر بوش ، ایرباس ، بویینگ ، تویوتا و … از این نرم افزار استفاده می کنند.

مقایسه کتیا با اتوکد کمی منطقی نیست زیرا که اتوکد بیشتر در طراحی ذو بعدی و کتیا در طراحی سه بعدی قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال بدلیل اینکه طیف گسترده ای از افراد داخل کشور فقط با نرم افزار اتوکد آشنایی دارند سعی کردیم در نمودار شکل زیر با یک مقایسه مفید تفاوت کتیا با اتوکد را نشان دهیم.

مقایسه کتیا با اتوکد

آپانوس تولید کننده مجموعه کامل فیلم های آموزش کتیا مقدماتی ، پیشرفته ، طراحی سطوح ، ابر نقاط ، ورق کاری ، تحلیل المان محدود ، طراحی قالب ، ماشینکاری ، طراحی بدنه ، رندرینگ حرفه ای ، انیمیشن سازی حرکتی و … به صورت کاملا کاربردی ، مثال محور و خودآموز است. جهت مشاهده نمونه فیلم ها و توضیحات آن به صفحه فیلم های آموزش کتیا مراجعه و یا با مدیر سایت تماس بگیرید.
مهندس مکانیک – مجتبی محمدنیا : ۰۹۳۵۵۶۵۲۲۹۱

مطالب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر :

آموزش رندرینگ در نرم افزار Catia ⇐ آموزش جزییات رندرگیری در کتیا

فایل های آموزشی کتیا ⇐ آموزش کتیا pdf

فیلم آموزش مقدماتی کتیا ⇐ آموزش کتیا مقدماتی

فیلم آموزش ابر نقاط در کتیا  ⇐ آموزش مدلسازی با ابر نقاط در کتیا

اگه این آموزشو پسندیدی برای دوستاتم بفرست :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست